2015-03-13
Dotarliśmy do Eko-Krainy!

Drodzy Rodzice!

Zakończyliśmy XIII Akcję realizowaną w ramach Akademii Zdrowego Przedszkolaka - największego Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego, skierowanego do dzieci w wieku przedszkolnym, ich rodziców oraz przedszkoli.

W ramach Akcji odwiedziliśmy ekologiczne stacje:

RECYKLING

Pojęcie recyklingu naszym przedszkolakom nie jest obce. We wrześniu dzieci brały udział w XIX Festiwalu Śpiewających Przedszkolaków "Eko-piosenki z małej scenki", którego organizatorem był MDK w Jaśle. Celem imprezy było zwiększenie świadomości ekologicznej wśród najmłodszych. Wydarzenia tego typu zwracają uwagę na ważne aspekty ochrony środowiska - segregację śmieci. Imprezie towarzyszył piknik "Eko-Raban”, dzieci dowiedziały się, że odpady trzeba segregować wg tworzywa, z jakiego są zrobione, ponieważ zostaną one ponownie przerobione i wykorzystane. Podczas podróży do Przystanku Recykling nauczycielki przypomniały dzieciom, jakie krainy do tej pory odwiedziły z Akademią Zdrowego Przedszkolaka. Następnie przedszkolaki wysłuchały bajkę "Świąteczne porządki", której treść przesądziła o temacie podróży. Wszyscy wspólnie oglądnęliśmy prezentację multimedialną oraz ciekawe ilustracje na temat recyklingu, dzieci wyciągały wnioski, że recykling jest bardzo ważny dla naszego środowiska i dla nas. Wspólnie z nauczycielkami wykonały kolorowe pojemniki na odpady oraz  segregowały wcześniej zebrane opakowania z różnego tworzywa. W trakcie zajęć plastycznych kolorowały rysunki segregatorów na odpady.

ENERGIA, OSZCZĘDZANIE ENERGII

Docierając do kolejnego przystanku-Energia, najmłodsi próbowali odpowiedzieć na pytania: Co to jest energia? Z czym się kojarzy? Skąd się bierze? Dzieci oglądały zdjęcia, filmy edukacyjne przedstawiające różne źródła energii oraz pokazujące pracę górników w kopalniach węgla kamiennego i brunatnego. Podczas zajęć nauczycielki wprowadziły pojęcie górnictwo, górnik przybliżyły dzieciom, na czym polega wydobywanie spod ziemi różnych wartościowych minerałów, które mogły zobaczyć, dotknąć i poczuć ich zapach. Wytłumaczyła, jakie znaczenie mają kolory górniczej flagi oraz pióropuszy na czapkach górników. W drugiej części tego modułu dzieci dowiedziały się, do czego ludzie potrzebują energii i o tym, że należy energię oszczędzać. Wyodrębniały ilustracje z odnawialnymi i nieodnawialnymi źródłami energii. Nauczycielki szczególną uwagę zwróciły na odnawialne źródła energii, które pozwalają na ochronę środowiska naturalnego. Na podsumowanie zajęć dzieci wykonały pracę plastyczną , używając węgla drzewnego.

MISTRZ W KAŻDYM Z NAS-UCZCIWA RYWALIZACJA SPORTOWA

W kolejnym etapie podróży skoncentrowaliśmy się na ruchu i sportach zimowych. Nauczycielki dotarły z najmłodszymi do Przystanku– Fair Play. Dzieci dowiedziały się, jakie zimowe zabawy mogą wybierać i że, takie spędzanie czasu w zimie wpływa także na ich zdrowie. Zajęcia ruchowe odbywały się zarówno na świeżym powietrzu, jak i w salach przedszkolnych i sali gimnastycznej. Na dużej przestrzeni w czasie zabaw widać było radość w oczach najmłodszych. Byli bardzo przejęci i zaangażowani w wykonywaniu powierzonych zadań. Przedszkolaki rywalizowały w różnego rodzaju torach przeszkód, konkurencjach szybkościowych i zwinnościowych. Rywalizacja w poszczególnych zadaniach była zacięta i wyrównana. Ostatecznie współzawodnictwo między przedszkolakami zakończyło się remisem. Na zakończenie mali sportowcy otrzymali medale. Odbywały się również zajęcia gimnastyczne z wykorzystaniem różnorodnych przyrządów gimnastycznych, a także wszelakie zabawy ruchowe przy muzyce i nie tylko. Przedszkolakom oprócz nauczycielek towarzyszyła Pani fizjoterapeutka. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, czym jest uczciwa rywalizacja Fair – Play. Widząc pozytywną reakcję naszych najmłodszych, należy stwierdzić, że udział w tych zabawach był dla nich wielką przyjemnością!

Zimowa Akcja kładła główny nacisk na kwestie związane z eko-żywieniem oraz eko-wychowaniem. Organizatorzy starali się, aby w zrozumiały dla dzieci sposób przekazać wartości, jakie płyną z segregacji śmieci i recyklingu, jak dbać o środowisko wykorzystując odnawialne źródła energii. Zachęcali przedszkolaków także do aktywności na świeżym powietrzu, również w okresie zimowym. Mobilizowali ich do tego, aby kierując się zasadami Fair -Play dążyli do mistrzostwa, ale umieli również z godnością znieść gorycz porażki. Wierzymy, że dobre nawyki i wzorce nabyte w wieku przedszkolnym będą procentowały przez całe życie !

Koordynator Akademii Zdrowego Przedszkolaka