2015-05-07
650-LECIE MIASTA JASŁA-wizyta „Bajkowych Skrzatów” w Muzeum Regionalnym w Jaśle

Miasto Jasło, wszystkim dobrze znane
ze szczerych serc naszych mocno ukochane!
Tutaj święty Antoni bram miasta strzeże,
      więc nikt pięknych zabytków Jasła
              nam nie zabierze.
 W gotyckiej Kolegiacie modły swe wznosimy
         i o kolejne 650 lat istnienia prosimy!
By mogła nam rozkwitać ta podkarpacka kraina,
   o tym dzisiaj głosi przedszkolna nowina!

W  ramach obchodów 650- lecia nadania  Miastu Jasłu praw miejskich w  czwartek  7 maja dzieci z grupy II „Bajkowe Skrzaty” wraz ze swoimi wychowawczyniami udały się na wycieczkę do Muzeum Regionalnego w Jaśle na wystawę pt. „650 LAT MIASTA JASŁA”. Po muzeum oprowadzał nas dyrektor Muzeum Regionalnego Alfred Sepioł, który w interesujący sposób opowiadał ciekawostki z dziejów naszego miasta. Przedszkolaki dowiedziały się, iż na przestrzeni swej 650 letniej historii miasto Jasło było wielokrotnie niszczone przez pożary i najazdy. Zatraceniu uległ dorobek wielu pokoleń mieszkańców. W archiwach zachowały się jednak szczątkowe materiały świadczące o rozwoju miasta i życiu jego mieszkańców. Na wystawie zostały zaprezentowane unikalne mapy ukazujące rozwój przestrzenny miasta Jasła i kopie dokumentów, jakie udało się odnaleźć w archiwach państwowych i sądowych. Na zakończenie przedszkolaki w dowód wdzięczności wręczyły laurkę z herbem Jasła oraz zarecytowały wiersz ułożony specjalnie na tę okazję. Pan dyrektor nie krył zadowolenia, iż dzieci zechciały poznać historię i piękno naszego miasta. Była to niezwykła lekcja muzealna!