2016-09-15
Bajkowe Skrzaty na tropie pracowitych pszczółek…

15 września w ramach edukacji przyrodniczej przedszkolaki z Grupy II Bajkowe Skrzaty wybrały się na wycieczkę do Gospodarstwa Pasiecznego Sądecki Bartnik, w celu poznania życia pszczół, trudnej pracy pszczelarza oraz docenienie walorów zdrowotnych, odżywczych oraz smakowych miodu. Stróże i Bartnik Sądecki powitały nas piękną pogodą. Dzieci uczestniczyły w warsztatach, podczas których dowiedziały się m.in., w jaki sposób pszczoły zbierają nektar z kwiatów, jak go przetwarzają by móc przenieść do ula, jak komunikują się między sobą, co to jest mleczko pszczele, co to jest wosk i do czego służy pszczołom. Samodzielnie wykonały świece z wosku pszczelego. Była też degustacja różnego rodzaju miodów na pierniczkach. Nie mogło zabraknąć akcentu czytelniczego! Pani przewodnik w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" przeczytała najmłodszym wiersz Marii Konopnickiej pt. „Pszczółki”. W dalszej części wycieczki dzieci uczestniczyły w przejażdżce konnej wozem cygańskim. Tak edukacyjnie spędzone przedpołudnie zakończył obiad w Restauracji "Bartna Chata”, gdzie z apetytem przedszkolaki zjadły pyszny, ciepły posiłek. Po obiedzie pani przewodnik zaprosiła wszystkich do zwiedzania „Gospodarskiej Zagrody”, w której dzieci miały okazję z bliska zobaczyć konie, osiołki, kozy, świnki a także różnorodne ptactwo gospodarskie: kury, koguty, indyki, pawie. Ciekawe odmiany i gatunki tych zwierząt zachwycały swoim kształtem, upierzeniem, kolorami. Na koniec skosztowały również sera koziego specjalnie przyprawionego ziołami. By miło i przyjemnie zakończyć pobyt w Bartniku wolny czas dzieci spędziły na placu zabaw w „Pszczelej Wiosce” i obserwacji zwierząt pasących się na łące. Bez wątpienia dla wszystkich przedszkolaków była to ciekawa lekcja przyrody, która na długo pozostawi miłe wspomnienia i wrażenia! Dziękujemy wszystkim pracownikom Gospodarstwa Pasiecznego za ciepłe i życzliwe przyjęcie oraz możliwość poznania miejsca gdzie powstaje najzdrowszy napój na świecie!