2017-06-18
XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom- „Czytanie zbliża”

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to największe doroczne święto w ramach trwającej nieprzerwanie od 2001 roku kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. W bieżącym roku, w dniach 5-9 czerwca odbyła się już szesnasta odsłona popularnej akcji, tym razem pod hasłem „Czytanie zbliża”. Ma ona na celu propagowanie codziennego czytania dzieciom, jako skuteczną, tanią i przyjazną metodę wspomagania ich wszechstronnego rozwoju. Z tej okazji Bajkowe Prywatne Przedszkole w ramach współpracy z Jasielskim Domem Kultury zorganizowało mnóstwo czytelniczych atrakcji dla najmłodszych.

W poniedziałek 5 czerwca dzieci odwiedził Smok Novuś z księgarni Nova z Rzeszowa. W czasie wspólnej zabawy nie zabrakło głośnego czytania bajek o smoku. Najmłodsi czytelnicy wysłuchali opowieści Wandy Chotomskiej "Smok ze Smoczej Jamy" oraz wiersz Jana Brzechwy "Smok". W trakcie czytania bajek przedszkolaki zadawały liczne pytania, jak również opowiadały własne historie o niezwykłych smoczych przygodach. 6 czerwca z dziećmi spotkała się Dorota Zawadzka Ambasadorka Fundacji „ABC XXI – Cała Polska czyta dzieciom”.Superniania nie tylko czytała dzieciom najpiękniejsze wiersze i opowiadania, lecz również angażowała najmłodszych do wspólnej zabawy. Niektóre z dzieci same przejmowały inicjatywę czytając oraz recytując wiersze dla innych. Po południu dorośli podczas specjalnych warsztatów dla rodziców i nauczycieli mogli dowiedzieć się jak wychować miłośnika książek. W środę 7 czerwca podczas II Pikniku czytelniczego zaprosiliśmy najmłodszych w niezwykłą podróż Lokomotywą Juliana Tuwima. Zabawa rozpoczęła się na stacji Glorietka w parku miejskim, głównym punktem zabawy było głośne czytanie Lokomotywy Juliana Tuwima w towarzystwie zaproszonych gości. Następnie najmłodszym, moc niesamowitych atrakcji zapewniła para klaunów – Ruphert i Rico, która przygotowała dla dzieci zabawy literackie, integracyjne, ruchowe i plastyczne oraz mnóstwo konkursów z nagrodami. Czytelnicze spotkanie zakończyła Bajkowa Parada oraz wypuszczenie kolorowych baloników do nieba. Czwartek 8 czerwca minął pod znakiem autorskiego spotkania z Ewą Chotomską scenarzystką, pisarką, prezenterką, szaloną Ciotką Klotką z ponadczasowego Tik-Taka, córką znanej polskiej pisarki Wandy Chotomskiej. Pani Ewa w kolorowym kapeluszu, z uśmiechem na twarzy opowiedziała najmłodszym jak powstają jej piosenki i o wyobraźni, którą najlepiej jest rozwijać poprzez czytanie. W trakcie spotkania Ewa Chotomska bawiła się z dziećmi w rymy, zadawała zagadki, nie zabrało także wspólnego śpiewania piosenek Fasolek i zabaw tanecznych. 9 czerwca najmłodsi uczestniczyli w uroczystym otwarciu plenerowej wystawy „Smerfastyczna Historia” z Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Historię powstania niebieskich skrzatów i życia ich twórcy przybliżyła milusińskim Katarzyna Lubas - dyrektor Muzeum. Pani Katarzyna przywiozła ze sobą wyjątkową kolekcję pluszowych bohaterów dziecięcych dobranocek, dzieci bez problemu rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły bajek, z których pochodzą. Kolejną atrakcją była wizyta psa Reksia, który zaprosił najmłodszych do wspólnej zabawy. Następnie w świat pięknej literatury dziecięcej przeniosła najmłodszych Jolanta Nord znakomita rzeszowska aktorka lalkarka, która przeczytała bajkę ludową Lwa Tołstoja pt. „Kot Wojewoda” w tłumaczeniu Ireny Tuwim oraz wiersz rzeszowskiej poetki Stanisławy Kopiec. Niewątpliwą atrakcją tego dnia dla najmłodszych był spektakl w wykonaniu rodziców w ramach działającego w naszym przedszkolu Klubu Czytających Rodziców pt. „Zamieszanie w krainie bajek”. Rodzice w roli aktorów wypadli znakomicie, włożyli całe swoje serca w ciężką pracę, przygotowania i próby do przedstawienia, dając tym samym w końcowym efekcie ogromną radość najmłodszym widzom.

Podczas XVI OTCD dzieciom czytali m.in. Wiceburmistrz miasta Jasła Elwira Musiałowicz-Czech, Dyrektor Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu Paweł Bukowski, Kustosz Muzeum Regionalnego w Jaśle Mariusz Świątek, Małgorzata Rauch Podkarpacki Kurator Oświaty, Dyrektor JDK Janusz Szewczyk, Wicedyrektor JDK Helena Gołębiowska, Zastępca Komendanta Hufca w Jaśle Iwona Dziedzic, Dyrektorzy placówek oświatowych w Jaśle, Zastępca Dyrektora MBP w Jaśle Dorota Woźnica, Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Jaśle, Funkcjonariuszki ze Straży Miejskiej w Jaśle, Wacław Pasterczyk z KPPSP w Jaśle, Zastępca Nadleśniczego z Nadleśnictwa Kołaczyce Ryszard Brocławik, Alicja Antonik i Maria Stanisławczyk, rękodzielniczki z Klubu Rękodzieła „Asterki”, Kolejarze, Jasielscy Judocy z ASW Judo, Żołnierze z Jednostki Wojskowej nr 3841 w Rzeszowie oraz Wojskowej Komendy Uzupełnień w Jaśle, Rodzice, Słowianie ze Skansenu Archeologicznego -Karpacka Troja, Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, Harcerze z 307 KGDH "Wilki" oraz 309 Drużyny „Golesz ", Młodzież z Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle, Młodzież z Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle, Przedstawiciele Zespołu Pieśni i Tańca "Jaślanie", poetka regionalna Halina Urban, Kierownik Pedagogicznej Biblioteki w Jaśle Grażyna Jędryczka.

To był bardzo owocny tydzień, łącznie nasza placówka zorganizowała 25 wydarzeń, w których wzięło udział blisko 700 uczestników. Wszystkim czytającym serdecznie Dziękujemy za poświęcony czas i towarzyszenie najmłodszym w świecie literatury dziecięcej! Pamiętajmy, że kampania głośnego czytania trwa nieustannie, a hasło tegorocznej edycji było niezwykle trafne! Czytanie naprawdę zbliża! Czytajmy, więc, czytajmy razem, czytajmy najmłodszym, ale też czytajmy dla siebie, bo jak powiedziała Wisława Szymborska „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła…” Zatem, niech ta zabawa trwa bez końca!

Lider kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”