2017-07-04
Wakacyjna wycieczka do Muzeum Lizaka w Jaśle

4 lipca udaliśmy się na wycieczkę do pierwszego na świecie Muzeum Lizaka w Jaśle. Muzeum zostało założone z inicjatywy państwa Katarzyny i Grzegorza Schabińskich, którzy są współwłaścicielami zakładu Gran-Pik Liwocz, zajmującego się produkcją lizaków i cukierków. Zwiedzanie muzeum zaczęliśmy od sklepiku ze słodkościami, tam dzieci mogły zobaczyć różne rodzaje lizaków, różniących się kształtem, wielkością i kolorem. Po muzeum oprowadzał dzieci pan przewodnik, który na samym początku w ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” przeczytał najmłodszym wiersz Juliana Tuwima pt. „Dyzio Marzyciel”, następnie w ciekawy sposób opowiedział o początkach powstawania lizaków oraz jak wyglądała produkcja na przestrzeni kolejnych lat. Dzieci poznały historię zakładu Gran-Pik Liwocz, który swoją działalność rozpoczął w 1955 r., kilka lat wcześniej przed produkcją znanych chupa-chups’ów. Dzieci miały możliwość powąchać, dotknąć różnego rodzaju cukrów, które są wykorzystywane do produkcji słodyczy. Zobaczyły również eksponaty maszyn stosowanych w karmelarstwie. Jednak największą atrakcją dla najmłodszych była możliwość własnoręcznego uformowania lizaka! To była ciekawa i słodka wycieczka. Dzieci zdobyły nowe wiadomości i doświadczenia. Z własnoręcznie zrobionym lizakiem i uśmiechem na twarzy wróciliśmy do przedszkola.