2018-03-04
50 Urodziny Reksia –Rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego- „Mój bohater z dobranocki Reksio”

28 lutego od samego rana w naszym przedszkolu rozbrzmiewało gromkie "STO LAT" dla Reksia,  bohatera kreskówek i książek dla dzieci. Ten sympatyczny piesek obchodził swoje 50 urodziny. Na spotkanie z dziećmi przybył sam jubilat w towarzystwie dostojnych gości. Pragnąc wspólnie świętować jubileusz i przypomnieć najmłodszym przygody Reksia zaprosiliśmy dzieci z placówek oświatowych z całej Polski do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pod hasłem „Mój przyjaciel z dobranocki Reksio”. Konkurs został zorganizowany w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Istotnym elementem działania w ramach konkursu było głośne czytanie dzieciom przygód Reksia i jego przyjaciół, które były inspiracją do wykonania przez najmłodszych prac plastycznych. Przedsięwzięcie zostało objęte patronatem honorowym Fundacji ABCXXI, Muzeum Dobranocek w Rzeszowie, Fundacji Reksio im. Haliny i Lechosława Marszałków, Podkarpackiego Kuratora Oświaty oraz Burmistrz Miasta JasłaZabawa urodzinowa rozpoczęła się od muzycznych wspomnień. Wprowadzając wszystkich w bajkowy klimat Paweł Pietruszka, nauczyciel z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. W. Lutosławskiego w Jaśle zagrał na klarnecie „Reksiową czołówkę” do muzyki Zenona Kowalowskiego. Następnie w świat pięknej literatury, najmłodszych zaprosiła dyrektor Muzeum Dobranocek w Rzeszowie Katarzyna Lubas. Dzieci usłyszały jedną z przygód przemiłego biało-brązowego pieska, z którym przeżyły zabawną i pouczającą historię. Kolejną atrakcją podczas urodzinowego przyjęcia było autorskie spotkanie z Elżbietą Burek animatorką ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, współpracownikiem Fundacji im. Heleny i Lechosława Marszałków- Reksio, rodowitą jaślanką. Pani Ela opowiedziała dzieciom m.in. o wybitnym reżyserze i scenarzyście Lechosławie Marszałku - twórcy Reksia, zdradziła kulisy tworzenia kilkuminutowych filmów animowanych, które powstawały w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych oraz o pracy dla studia Hanna -Barbera. W kolejnej części przedszkolaki zostały zaproszone na seans filmowy, gdzie z entuzjazmem śledziły przygody czworonożnego przyjaciela. Zwieńczeniem urodzinowego spotkania było rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego. Konkurs cieszył się wielkim powodzeniem, łącznie wpłynęło 185 prac z 124 placówek oświatowych z terenu całej Polski. Nadesłane prace były wykonane na wysokim poziomie, charakteryzowały się m.in. różnorodnością technik plastycznych. Po obejrzeniu prac Komisja Konkursowa w składzie: Alicja Romanow –nauczyciel plastyki w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle, Magdalena Chart-bibliotekarka z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, Danuta Pociask- dyrektor Bajkowego Prywatnego Przedszkola w Jaśle postanowiła przyznać Nagrody, Wyróżnienia Specjalne oraz Wyróżnienia. Po uroczystym wręczeniu nagród jak na urodziny przystało nie zabrakło życzeń i tortu!Było mnóstwo dobrej zabawy, niesamowitych przeżyć, chwil wzruszeń - tak wyglądały 50 urodziny Reksia- kultowego bohatera, którego przygodami zachwyca się kolejne pokolenie dzieci. Przyjaźń, współpraca, ciekawość świata, szacunek dla zwierząt – to wartości, których uczą opowiadania o sympatycznym piesku z łatką!