2018-04-06
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

3 kwietnia po raz kolejny obchodziliśmy w naszym przedszkolu „Światowy Dzień Świadomości Autyzmu”. Tego dnia w ramach solidaryzowania się z osobami z autyzmem cała społeczność przedszkola „zaświeciła na niebiesko”, ubierając się na ten kolor. Dzieci wzięły udział w zajęciach warsztatowych, w trakcie, których wysłuchały opowiadania o chłopcu z autyzmem, nazwanym przez siostrę „Kosmitą”. Miały także możliwość uczestniczenia w zabawach sensorycznych, dzięki którym mogły przez chwilę przenieść się do świata autyzmu i odczuć jak poszczególne zmysły zniekształcają odbiór rzeczywistości. Przedszkolaki ochoczo ozdobiły również niebieskie baloniki, które następnie przykleiły na wspólną pracę plastyczną. Podsumowaniem warsztatów było obejrzenie krótkiego filmiku, którego bohaterką była dziewczynka z autyzmem. Dzieci dowiedziały się o trudnościach, z którymi spotyka się każdego dnia oraz jej umiejętnościach i sposobach radzenia sobie z nimi. Tego dnia odwiedziła nas również pani Jolanta Jaracz z psem terapeutą Alorką. Jej wizyta miała pomóc w przełamywaniu barier i niepewności w kontaktach, a także kształtować pozytywne emocje. Tak też się stało! Dzieciom ten wyjątkowy gość bardzo się spodobał. Podsumowaniem tegorocznych obchodów był marsz dla autyzmu, w którym uczestniczyły przedszkolaki oraz nauczyciele przedszkola. Niebieskie balony, oraz hasło "Nie bądź zielony w temacie autyzmu, w kwietniu bądź niebieski! ” towarzyszyły uczestnikom pochodu. Bez wątpienia dzisiejszy dzień był lekcją tolerancji, z uśmiechami na twarzach solidaryzowaliśmy się z osobami dotkniętymi autyzmem. Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom, nauczycielom i rodzicom za aktywny udział w tegorocznych obchodach.

Anna Sawa, Jolanta Sroka