2018-05-30
Dzień Dziecka ze Słowianami

25 maja z okazji Dnia Dziecka przedszkolaki wraz z wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę do Osady Słowiańskiej w Stobiernej. W Osadzie dzieci przeniosły się w czasie prawie 1000 lat wstecz i poczuły prawdziwie średniowieczną atmosferę. W namacalny sposób poznały historię naszych przodków. Zwiedziły gród składający się z kilku chat pokrytych strzechą i otoczony palisadą. Oglądnęły izbę niewiast i zapoznały się z ich pracą. Natomiast w izbie mężczyzn- wojów mogły przymierzyć hełm i zobaczyć z czego składała się ich zbroja. Spacer wzdłuż palisady poprowadził najmłodszych do wieży wartowniczej, z której roztaczał się przepiękny widok na okolicę. Dzieci uczestniczyły w warsztatach garncarskich poznając techniki wyrobu i zdobienia ceramiki. Własnoręcznie ulepione gliniane naczyńka zabrały ze sobą do domu. Poznały też technikę strzelania z łuku oraz próbowały własnych sił strzeleckich. Brały też udział w kuglarstwie czyli w dawnych sztuczkach i zabawach. W trakcie zajęć dzieci nauczyły się prostych sztuczek kuglarzy, a także grały na dawnych instrumentach oraz uczestniczyły w mini teatrzyku kukiełkowym. Tego dnia nie zabrakło głośnego czytania w ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Pobyt zakończył się wspólnym zdjęciem z mieszkańcami osady. Wszyscy bawili się świetnie, pogoda i humory dopisywały!