2018-07-24
Dostępne OligofrenoDobranocki

19 lipca odbyły się integracyjne warsztaty „Granie i zdolności rozwijanie” w ramach projektu „Dostępne OligofrenoDobranocki”. Zajęcia integracyjne realizowane są ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnością. Z tej okazji gościliśmy w naszej placówce panią Katarzynę Lubas dyrektor Muzeum Dobranocek w Rzeszowie oraz panią dr Edytę Lisek-Lubaś eksperta edukacji artystycznej uwzględniającej potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Uczestnicy zajęć bardzo spontanicznie reagowały na bajkowe postaci i szybko zaprzyjaźniły się z bohaterami z dobranocek. Języka migowego uczyła dzieci dr Edyta Lisek-Lubaś, dzieci poznały proste zwroty i gesty w języku migowym, miały też możliwość odbierania świata w „ciemności” wykorzystując zmysł słuchu, węchu i dotyku. Udział w warsztatach miał na celu rozwijanie refleksu, umiejętności logicznego myślenia, współpracy, a także poznanie smaku sportowej rywalizacji. Spotkanie zakończyło się projekcją dobranocki oraz wizytą bajkowego bohatera, który został przywitany aplauzem i bardzo serdecznie wyściskany. Tego dnia nie zabrakło głośnego czytania w ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Dzisiejsze zajęcia miały na celu m.in. przybliżenie świata osób z niepełnosprawnościami i uwrażliwienie na ich potrzeby. Projekt jest realizowany w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura dostępna”, celem, którego jest wspieranie zadań służących ułatwieniu dostępu do kultury, skierowanych do szerokiego grona odbiorców i sprzyjających integracji społecznej. Serdecznie dziękujemy naszym gościom za niezapomniane spotkanie.

AZ